Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie Koła Miłośników Czytania za nami. 11 czerwca 2024 r. rozmawialiśmy o książkach, które – mimo dużej ilości pracy związanej z końcem roku – zdołaliśmy przeczytać. Znalazły się wśród nich:
„Alcatraz kontra Bibliotekarze. Kości skryby” (tom 2) Brandona Sandersona,
„Morderstwo w Orient Expressie” Agathy Christie,
„Sherlock Holmes: Mistyczne śledztwa” Boutanoxa i Jarvina,
„Rodzina Monet. Królewna. (tom 2, cześć 1) Weroniki Marczak,
„Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata” Benjamina Alire Sáenza,
„The Inheritance Games” (tom 1) Jennifer Lynn Barnes,
„Wiersze wybrane” Zbigniewa Herberta,
„Od oddechu do oddechu” Wojciecha Młynarskiego,
„Dziwne losy Jane Eyre” Charlotte Brontë.
Punktem wyjścia dla naszych opowieści o przeczytanych dziełach były słowa z „Czułego narratora” Olgi Tokarczuk: „ Nie ma chyba innego, skuteczniejszego sposobu, żeby na jakiś czas przestać być sobą i stać się kimś, kim na co dzień nie jesteśmy. [...] Czytając, uczestniczymy w życiu kogoś innego i stajemy się nim. Patrzymy jego oczami, odbieramy świat jego zmysłami, myślimy jak postać, która ciągnie nas za sobą. Taka przemiana jest bezpieczna i nie uzależnia tak bardzo jak choćby narkotyki. Mężczyzną może być kobieta. Jan Kowalski potrafi stać się Anną Kareniną, a ośmioletnia Ola Tokarczuk kapitanem Nemo.
O książkach rozmawiali: Anna Gula, Kacper Miszta, Anita Osińska, Agata Rutkowska, oraz opiekunka koła, p. Magdalena Woźniak.
Dziękujemy wszystkim aktywnym czytelnikom za uczestniczenie w literackich rozmowach w ramach spotkań naszego koła. A na zbliżający się czas odpoczynku życzymy wszystkim pięknej pogody umożliwiającej czytanie na zewnątrz, zachwycających lektur i dużo spokoju, który jest niezbędny przy zagłębianiu się w fabułę dzieł. Niech to będzie piękny, wypełniony książkami czas. Do zobaczenia po wakacjach.
#NPRCz20
#MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego
#MinisterstwoEdukacjiINauki