Sezon wiosennych wycieczek w naszym liceum rozpoczęty! W czwartek 13 marca 2025 r. klasy 3a i 3b udały się do Warszawy. O godzinie 10:00 pojawiliśmy się w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, gdzie przez dwie godziny pani przewodnik przybliżała nam historię tego miejsca. Poznaliśmy dzieje Cytadeli mieszczącej się w autentycznym budynku XIX-wiecznego magazynu mundurowego koszar aleksandrowskich, które następnie przekształcono w więzienie śledcze. Twierdzę tę wybudowano w latach 1832–1836 na rozkaz cara Mikołaja I. Jej zadaniem było utrzymanie kontroli nad miastem po upadku powstania listopadowego.
Mogliśmy obejrzeć zachowane wnętrza z epoki, czyli cele więzienne z różnych okresów, w tym celę śmierci z czasów rewolucji 1905 r., salę śledczą czy pomieszczenia dla oczekujących na przesłuchania. Byliśmy m. in w celi Romualda Traugutta, księdza Piotra Ściegiennego, Józefa Piłsudskiego. Przewodniczka przybliżyła nam sylwetki przetrzymywanych tu więźniów politycznych, przypomniała życiorys Romualda Traugutta i okoliczności śmierci ostatniego dyktatora powstania styczniowego, który razem z innymi więźniami został stracony na stokach Cytadeli. Usłyszeliśmy też interesującą historię związaną z przetrzymywanym tu marszałkiem Piłsudskim. Ogromne wrażenie zrobiła na nas wystawa obrazów „kronikarza syberyjskiej katorgi”, czyli Aleksandra Sochaczewskiego. On również więziony był w Cytadeli, a po wybuchu powstania styczniowego został skazany na 20 lat pobytu na Syberii. Swoje życie poświęcił tworzeniu przejmujących dzieł dokumentujących katorgę i pobyt na zsyłce. Wszystkie obrazy były niezwykłe, jednak najbardziej poruszyło nas ogromnych rozmiarów płótno „Pożegnanie Europy”, na którym malarz uwiecznił szereg znanych zesłańców, w tym siebie – postać stojącą przy słupie granicznym z prawej strony patrzącą na słup.
Z powodu padającego deszczu nie udało nam się zwiedzić terenu wokół budynku, upamiętniliśmy jednak nasz pobyt zdjęciem przy kibitce, o której wielokrotnie słyszeliśmy na lekcjach języka polskiego i historii.
Po wizycie w Cytadeli Aleksandrowskiej odpoczęliśmy chwilę w centrum handlowym Westfield Arkadia, a następnie przejechaliśmy do teatru Buffo. Tu od godziny 15:30 mieliśmy przyjemność zatopić się w magicznym świecie literatury przeniesionej na teatralne deski. Musical „Romeo i Julia” to uwspółcześniona wersja najsłynniejszej historii miłosnej, którą stworzył William Szekspir. Jest to pierwszy na świecie i jedyny w Polsce wodny musical 3D. Na prawie dwie godziny przenieśliśmy się do futurystycznej Werony, aby przyjrzeć się pięknemu i jednocześnie tragicznemu uczuciu, jakie rodzi się między tytułowymi bohaterami. Historia nieszczęśliwej miłości Romea i Julii osadzona została we współczesnym świecie, jednak mogliśmy przekonać się, jak bardzo uniwersalny jest przekaz dramatu angielskiego mistrza pióra i teatru. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam świetna gra aktorów i ich śpiew, przepiękna muzyka, światło, choreografia oraz dodatkowe efekty z użyciem wody – w licznych scenach aktorzy grali w strugach deszczu.
Zmęczeni całodniową wycieczką, ale bardzo zadowoleni z jej przebiegu, pełni wrażeń i refleksji wróciliśmy do Żelechowa. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Majewska, Olga Witek- Cichecka i Magdalena Woźniak.
#NPRCz20
#MinisterstwoKulturyiDziedzictwaNarodowego
#MinisterstwoEdukacjiINauki