Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów s/galerie/2022-2023/156 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.
Tematem pracy drugiej grupy podczas realizacji Programu edukacyjnego dla mobilności grupowej w programie Erasmus+ Edukacja szkolna, Grupowa mobilność uczniów, Numer projektu: 2022-1-PL01-KA121-SCH-000058036 w Portugalii była ekologia, a konkretnie upcycling.
Podczas pierwszych zajęć nasi uczniowie przedstawili portugalskim kolegom i koleżankom samo pojęcie upcyclingu, zachęcając do dyskusji, czy takie podejście do korzystania z przedmiotów może mieć realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego niezależnie od regionu. Upcycling podobnie jak recykling, jest formą przetwarzania wtórnego odpadów. „Jest to takie przetwarzanie materiału, które pozwala otrzymać coś o większej wartości, niż rzecz przetworzona. Najfajniejsze jest to, że upcycling można uprawiać samemu i nie potrzeba do tego żadnej technologii. Oczywiście to, czy dany przedmiot ma wyższą wartość, niż inny jest kwestią subiektywnej oceny, ale to jest właśnie piękno upcyclingu.” [https://zielonaferajna.pl/recykling-upcycling-downcycling/]
Podczas kolejnych dni w szkole Escola Secundaria de Rocha Piexoto zaprosiliśmy tamtejszych uczniów do udziału w zajęciach warsztatowych. Zaprezentowaliśmy krok po kroku instrukcje przetworzenia starych ubrań na modne torebki typu „bucket bag”, plastykowych butelek po napojach na system nawadniania roślin, zwykłych słoików na piękne lampiony, a nawet kapsli od butelek na modne przypinki i broszki czy ścinków papieru na kolczyki. Następnie wspólnie z portugalską młodzieżą wykonywaliśmy tego typu przedmioty. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia galerii z tych spotkań.
{galeria}s/galerie/2022-2023/156{/galeria}