To już 60 lat!

Dokładnie 1 września 1963 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie rozpoczęli naukę w nowoczesnym budynku przy ul. Szkolnej 3.

Był to bardzo oczekiwany i w zasadzie pierwszy budynek przeznaczony dla naszej szkoły od początków jej istnienia.
W 1916 roku, kiedy powstała nasza szkoła, nie dysponowała własnym budynkiem. Zajęcia lekcyjne odbywały się w salach wynajętych domów prywatnych: przy ul. Księżej a następnie przy ul. Zadybskiej. W okresie II wojny światowej, pod okupacja niemiecką odbywało się tajne nauczanie. Realizowane było ono w domach prywatnych nauczycieli oraz ochronce sióstr Opatrzności Bożej.
Od 1944 roku, szkoła mieściła się w prywatnym budynku przy ul. Chłopickiego, od kolejnego roku w budynku przy ul. Świerczewskiego (obecnie ul. Piłsudskiego). W 1951 roku szkoła zajęła budynek przy ul. Traugutta, a w poprzednim utworzono koedukacyjny internat. Budynki te nie były przystosowane do potrzeb szkoły, w związku z tym powstała idea, aby wybudować całkowicie nowy budynek dla powiększającego się liceum.
W 1956 roku został powołany Społeczny Komitet Budowy Szkoły Licealnej, złożony z mieszkańców Żelechowa, na czele z Bolesławem Opalą. Obiekt był budowany na wzorcach szkół amerykańskich i miał być bardzo nowoczesny. W budowę była zaangażowana miejscowa społeczność - Komitet Rodzicielski, nauczyciele, uczniowie.

 

Mimo wielu przeciwności, które piętrzyły się po drodze, ostatecznie obiekt stał się miejsce nauki kolejnych pokoleń uczniów LELEWELA.

O historii naszego budynku będziemy jeszcze pisać w kolejnych postach i publikować zdjęcia, które przedstawią jak się zmieniał na przestrzeni lat.
Dziś zapraszamy do obejrzenia najstarszych zdjęć szkoły i makiet budynku.