20 czerwca drugi dzień wycieczki to zwiedzanie Poznania. Pierwszym punktem była najstarsza część miasta czyli Ostrów Tumski. To tu na przełomie VIII i IX wieku powstał gród obronny, który w X wieku stał się obok Gniezna jednym z głównych ośrodków państwa Piastów, uznawany wręcz za pierwotną stolicę państwa. To tu odbył się chrzest Polski i założono pierwsze biskupstwo i zbudowano katedrę p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła, w której pochowani są władcy Polski z dynastii Piastów (prawdopodobnie Mieszko I i na pewno Bolesław Chrobry). Przemieszczając się uliczkami Ostrowa Tumskiego można było zobaczyć Akademię Lubrańskiego, kościół NMP oraz zabytkowe domostwa kanoników katedralnych.
Dodatkowo odwiedzone: Rezerwat Archeologiczny Genius Loci i Brama Poznania to interaktywne i bardzo cenne edukacyjnie punkty, które wprowadzały uczniów w dzieje grodu Poznania oraz początków państwowości polskiej.
Przechodząc przez Most Jordana na rzece Cybinie, uczestnicy wycieczki skierowali się na Stary Rynek Poznania, wytyczony w XIII w., trzeci pod względem wielkości rynek w Polsce oraz jeden z największych w Europie. Na poznańskim rynku znajdują się zabytki z niemal wszystkich epok. Główną atrakcją rynku jest centralnie usytuowany renesansowy ratusz, którego historia sięga początków XIV w. O godzinie 12.00 z ratuszowej wieży wybrzmiał hejnał Poznania oraz pojawiły się dwa słynne trykające się koziołki.
Przechodząc przez rynek uczniowie mogli zaobserwować tzw. domki budnicze, wąskie kamieniczki z I połowy XVI w., które zwracają uwagę swoimi kolorowymi fasadami. W obrębie rynku znajduje się Studzienka Bamberki zwieńczona figura dziewczyny w charakterystycznym stroju bamberskim. Posąg nawiązuje do dużej grupy osadników z niemieckiego Bambergu, którzy w XVIII w. przybyli w okolice Poznania i zasiedlili okoliczne wsie. Ludność ta choć całkowicie wrosła w społeczność Poznania to po dzień dzisiejszy podkreśla swoją odrębność i kultywuje swoje tradycje.
W pierzejach Starego Rynku znajduje się jeszcze wiele cennych obiektów, m.in. Pałac Działyńskich czy Pałac Mielżyńskich.
Ważnym punktem na trasie wycieczki było Rogalowe Muzeum Poznania, w którym uczniowie zostali zapoznani z tajnikami wypieku świętomarcińskich rogali. Organizatorzy zadbali o zaangażowanie uczniów do prac piekarskich oraz zapoznanie ich z gwarą poznańską i ciekawostkami związanymi z historią Poznania.
Cennym zabytkiem, na który zwrócono uwagę była również Kolegiata parafii farnej p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny. Wybudowali ją jezuici w XVII w. To jeden z najcenniejszych zabytków sztuki baroku w Polsce. Niezwykle bogaty wystrój kościoła nie występuje w żadnej polskiej świątyni, to tzw. ,,barok triumfujący”.
Przemieszczając się ulicami Poznania uczniowie dotarli do hotelu ,,Bazar” , obiektu wybudowanego w XIX w,, w czasach zaboru pruskiego, jako symbol polskości na tym terenie. To z balkonu Bazaru w grudniu 1918 roku przemawiał do Polaków Ignacy Paderewski. Dzień później wybuchło zwycięskie powstanie wielkopolskie, które jest kultywowane przez poznaniaków jak odzyskanie niepodległości. Trasa zwiedzania wiodła również przez Wzgórze Przemysła, dawniej Góra Zamkowa. Znajduje się tu nowo odbudowany Zamek Królewski – dawna rezydencja króla Przemysła II.
Zwieńczeniem zwiedzania Poznania było odwiedzenie Malty kompleksu sportowo – rekreacyjnego, usytuowanego wokół Jeziora Maltańskego, sztucznego zbiornika wodnego powstałego w 1952 r. Historia Malty jest związana z zakonem joaanitów, którzy osiedlili się w niedalekiej Komandorii w XII w. i byli właścicielami tych ziem. Idea powstania tu terenów rekreacyjnych pojawiła się już w czasach zaboru pruskiego, następnie została rozwinięta jednak jedynie do poziomu planów w okresie międzywojennym. Obecnie jest ulubionym miejscem odpoczynku mieszkańców Poznania.
Poznaj Polskę - Poznań
- Szczegóły